Aktuality
Poslední rozloučení s naší drahou sestrou M. Aloisií PDF Tisk Email

alt


Nekrolog - Sestra Mária Aloisia Britvíková


S. Mária Aloisia Britvíková z poslušnosti pre Nekrolog nadiktovala svoj životopis a s. Michaela ho napísala. V nasledujúcich riadkach si ho možeme prečítať.

Narodila jsem se 1. října 1931 ve Stražisku v obci Klieština na Slovensku. Měla jsem šest sourozenců: byli jsme 3 děvčata a 4 kluci.

Moji rodiče Ondřej Britvík a Marie Britvíková rozená Pavlíková byli hluboce věřící katolíci, kteří svou víru žili v každodenním životě, a byli pro mě a mé sourozence příkladem.

Základní školu jsem navštěvovala v Dolní Maríkové a pak v Klieštině. Již od dětství jsem často říkávala, že půjdu do kláštera. V patnácti letech 6. září 1946 jsem opustila rodný dům a odešla jsem do kláštera Anglických panen ve Štěkni.

6. září 1948 jsem měla obláčku ve Štěkni, při které jsem přijala řeholní šat Anglických panen a jméno sestra Mária Aloisia.

První řeholní sliby jsem měla 11. září 1950 ve Štěkni a věčné sliby 25. března 1957 též ve Štěkni.

Ve Štěkni jsem pracovala do roku 1970. Odtud jsem byla poslána k našim sestrám ve Svojšicích, kde jsem pečovala o nemocné v Domově důchodců. Tam jsem byla do června roku 1976. Odtud jsem byla poslána zpět do Štěkně.

Od 1. července 1976 do konce března roku 1985 jsem byla ve Štěkni, kde jsem pečovala o nemocné v Domově důchodců. Odsud jsem byla poslána na Dobrou Vodu u Nových Hradů a pak od ledna 1990 jsem byla poslána se sestrou M. Miladou Maradovou do Prahy a tam jsme byly dva a půl roku. Odsud jsme se vrátily na Dobrou Vodu u Nových Hradů, kde jsem byla do roku 2001. Mater generální Annuntiata Pak IBMV, mi dala poslání v Praze v kostele sv. Josefa na Malé Straně. Tam jsem byla do května roku 2005. Ze zdravotních důvodů jsem se vrátila do Štěkně.

Mým posláním v současnosti je modlit se a obětovat za spásu duší a zvláště se modlím za kněze.

Trojjediný Bože, děkuji Ti za dar života, za milost řeholního povolání, za mé vzácné věřící rodiče, sourozence a za nesčetné obdržené milosti a dobrodiní během celého života.
Mým synovcům a neteřím, prasynovcům a praneteřím děkuji za velkou lásku, kterou mně prokazují.

Čo ešte k tomu dodať? To, že ona vedela, komu uvěřila a spoznala Jeho Lásku. Milovala Congregatio Jesu a bola veľkou apoštolkou všetkých ľudí, kterých střetávala do poslednej chvíle i u nás na zámku. Mala veľmi veľa priateľov a známých, ktorí ju navštevovali, písali jej, či volali. Iste sa za nás a za všetkých bude prihovárať u svojej Matičky rozvazujúcej uzly, ktorú tak veľmi uctievala v poslednom čase.

Nech jej náš Pán a Spasiteľ otvorí brány Svojho kráľovstva.

Na stretnutie v nebi sa tešia vďačné sestry CJ Štěkeň

 
Srdečné pozvání na exercicie ve Štěkni PDF Tisk Email

alt

 
Setkání přátel Mary Ward 2023 PDF Tisk Email


 
Srdečně Vás zveme na Novoroční koncert na zámek do Štěkně 7.1.2023 v 17:00 hod PDF Tisk Email

„Virtuózní varhany a hobojové baroko“

Jan Adamus hoboj, anglický roh

Jiřina Marešová varhany


G. Ph. Telemann ...........Partita G Dur č. 2 pro hoboj a varhany

1681
- 1767 Siciliana-Allegro moderato-Allegro-Affetuoso-Allegretto-Menuetto-Presto

Jiří Ignác Linek..............Preambula (výběr)
1725
-1791

W.A.Mozart...................Skladby pro hrací strojek
1756
-1791

Arcangelo Corelli ..........Koncert pro hoboj a varhany
1653
- 1713 Preludio-Allemanda-Sarabanda-Gavotta-Giga

J. J. Ryba .......................Miniatury pro varhany (výběr)
1765
- 1815

Leonardo Vinci................ Sonáta pro hoboj a varhany
1690
-1734 Adagio-Allegro-Largo-Pastorella-Presto

Josef Mysliveček...............Sonata II G dur
1737
-1781 Andantino Minuetto Trio

G. F. Händel ..........................Largo z opery Xerxes pro hoboj a varhany
1685
-1759

Jiřina Marešová........................Varhanní improvizace

Joh. Seb. Bach... ................... Sonáta č. 2 pro hoboj a varhany BWV 1031
1685
-1750 Allegro Adagio - Allegro„Duo Adamus-Marešová“

Jan Adamus – hoboj, anglický roh

Jan Adamus patří k významným osobnostem současné klasické hudby. Jeho činnost směřuje od hry na hoboj, přes dirigování až k hudební vědě. V roce 1977 zazářil v soutěži Pražského jara, kde obdržel první cenu ve hře na hoboj. Prvenství v této soutěži mu otevřelo cestu na významná evropská i světová pódia. Koncertoval např. v Salzburgu (Festspielhaus), v Mnichově (Am Gasteig), v Norimberku (Meistersingerhalle), ve Španělsku, na Kubě, ve Spojených arabských Emirátech atd. Spolupracoval s významnými umělci např. s Josefem Sukem, Jiřím Bělohlávkem, Pavlem Šporclem a dalšími. S Josefem Sukem natočil vůbec první CD v tehdejším Československu. Je prvním hobojistou, který u nás začal využívat techniku tzv. „věčného dechu“, která umožňuje současně se nadechnout i vydechnout. To umožňuje hrát dlouhé pasáže a to bez přerušení. Zajímavostí je, že natočil znělku k „Nemocnici na kraji města“

Jiřina Marešová – varhanní pozitiv

Patří mezi nejzajímavější osobnosti mladé české varhanní generace. Vystudovala hru na varhany na Konzervatoři v Praze ve třídě prof. Josefa Popelky a Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze pod vedením doc. Jaroslava Tůmy. Svá studia si rozšířila na Hochschule für Musik und Theater v Hamburku ve třídě prof. Wolfganga Zerera. Doktorská studia na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, kde v současnosti i působí, završila disertační prací s tématem „Teoretické základy varhanní interpretace“. Od roku 2015 vyučuje rovněž na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Během svých studií se účastnila mnoha mistrovských kurzů v zahraničí (Německo, Francie, Rakousko, Polsko) zaměřených na stylovou interpretaci staré hudby a varhanní improvizaci. Ačkoliv vždy upřednostňovala spíše umělecké než soutěžní aktivity, v roce 2004 se stala jako jediná dívka finalistkou Mezinárodní soutěže ve varhanní improvizaci v rakouském Schläglu a v roce 2006 semifinalistkou mezinárodní interpretační soutěže Pražské jaro. Pravidelně vystupuje na mezinárodních hudebních festivalech (Smetanova Litomyšl, Teatrum Kuks, Festival barokních umění Český Krumlov, Český varhanní festival, Orlicko-kladský varhanní festival, Varhany znějící aj.). Je vyhledávaným komorním hráčem, spolupracuje s vynikajícími sólisty (např. Irena Troupová, Jan Adamus) a příležitostně s významnými hudebními tělesy (Hof-Musici, Praga Camerata, Ensemble Lucis, Collegium Marianum, Musica Florea, Symfonický orchestr Českého rozhlasu atd.). Nahrává pro Český rozhlas v rámci projektu „Historické varhany Čech a Moravy“.

https://www.youtube.com/watch?v=H6c6Z7WpfDc

 
Nedělní mše sv. 18.12.2022 - ZMĚNA! PDF Tisk Email

Nedělní mše sv. pro farníky se bude v tuto neděli sloužit vyjímečně až v 10:30 hodin standardně v konventní kapli na zámku.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další > Konec >>

Strana 3 z 6